Vízgőzt talált a James Webb űrtávcső egy idegen bolygó körül
Lehet, hogy nagy áttörés előtt állunk az élet felkutatásában, és ebben a James Webb űrtávcső lehet a legnagyobb segítség.
A csillagászok a James Webb Űrteleszkóp (JWST) segítségével vízgőzt találtak egy távoli sziklás bolygó körül. A vízgőz arra utalhat, hogy a naprendszerünkön kívüli bolygó, vagyis exobolygó körül légkör van, ami fontos lehet a lakható világok keresése szempontjából. A kutatók azonban inkább arra gyanakodnak, hogy ez a vízgőz a rendszer csillagából származhat, mintsem magából a bolygóból, írja a Space.com.
“A vízgőz egy forró kőzetbolygó légkörében jelentős áttörést jelentene a tudomány számára” – mondta Kevin Stevenson, az eredmények vezető kutatója, a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának kutatója egy közleményben. “De óvatosnak kell lennünk, és meg kell bizonyosodnunk arról, hogy nem a csillag a ludas ebben”.
Jelentős áttörés előtt a kutatók
A GJ 486 b nevű exobolygó egy 26 fényévre lévő vörös törpecsillag körül kering a Szűz csillagképben. Bár tömege háromszor akkora, mint a Földé, bolygónk méretének kevesebb mint egyharmada. A GJ 486 b kevesebb mint 1,5 földi nap alatt kerüli meg csillagát, és valószínűleg kötött tengelyforgású, ami azt jelenti, hogy állandóan ugyanazt az arcát mutatja a csillagának. A szülőcsillagához hasonló vörös törpék a csillagok leggyakoribb formája a kozmoszban, ami azt jelenti, hogy a legnagyobb valószínűséggel kőzetbolygók keringenek ilyen csillag körül.
A vörös törpecsillagok ‘hidegebbek’ is, mint más típusú csillagok. Ez azt jelenti, hogy egy bolygónak közel kell keringenie, hogy folyékony víznek – az élethez szükséges létfontosságú elemnek – lehessen a felszínén. A vörös törpék azonban fiatal korukban heves ultraibolya és röntgensugárzást is kibocsátanak, ami a túl közelükben lévő bolygók légkörét tönkreteszi. Így az ilyen exobolygók az élet számára nagyon alkalmatlanná válhatnak.
Ez azt jelenti, hogy a csillagászok jelenleg arra kíváncsiak, hogy egy ilyen zord környezetben lévő kőzetbolygó képes-e légkört kialakítani, és aztán elég sokáig megtartani ahhoz, hogy az élet kialakulhasson. Ez a folyamat a Földön körülbelül egymilliárd évig tartott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén